Temat pielęgnacji mebli jest nieskończenie wielki, a w sieci można znaleźć wiele sposobów na skuteczne czyszczenie tapicerki. Zanim jednak zaczniemy stosować je na stałe, warto sprawdzić, czy rzeczywiście wybrane środki mogą być używane na materiałach mebli wypoczynkowych.

Współczesne materiały tapicerek odznaczają się długotrwałością. Włókna stosowane przy produkcji, mają wzmocnioną strukturę i są bardzo trwałe. Nie mechacą się, nie prują i długo zachowują intensywny kolor. Ponadto tkaniny wzbogacone są o włókna łatwoczyszczące, które ułatwiają czyszczenie i usuwanie zabrudzeń. Dzięki temu kanapa czy fotel pozostają w niezmiennym stanie przez lata. Niemniej jednak, pomimo zastosowania nowoczesnych technologii, tapicerki narażone są na trudne zabrudzenia, których usunięcie wymaga specjalnych środków. W związku z tym powstało wiele metod usuwania plam, które nie zawsze okazują się trafione i mogą przyczynić się do uszkodzenia struktury materiału. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy listę znanych metod czyszczenia i podpowiadamy, które z nich rzeczywiście sprawdzają się przy czyszczeniu mebli, a których zdecydowanie unikać!

Przecieranie mebli wilgotną ściereczką

To najpopularniejszy sposób dbania o tapicerkę mebli wypoczynkowych. Pozwala usunąć kurz, drobne zabrudzenia i zachować świeżość. Należy pamiętać jednak, że ściereczka powinna być wykonana z miękkiego materiału. Nie wolno trzeć, tylko delikatnie przecierać. Tyle wystarczy do codziennej pielęgnacji materiału. Podsumowując: przecieranie mebli wilgotną ściereczką jest wskazane!

Woda z mydłem

Woda z mydłem to bezpieczny sposób usuwania plam. Przy tym należy działać szybko, kiedy tylko zaplamimy kanapę! Do letniej wody wystarczy dodać odrobinę mydła.  Delikatne przecieranie za pomocą miękkiej ściereczki pozwoli wydobyć plamę bez szkody na materiale.

Pamiętajmy! Kiedy zdarzy się oblać kanapę napojem lub zabrudzić jedzeniem, pierwszym odruchem jest przecieranie tkaniny. Tego nawyku należy się wyzbyć, ponieważ powoduje wcieranie zabrudzenia w kanapę, zamiast jej usuwanie. Zamiast przecierać, nalejmy do miski letnią wodę, dodajmy mydła i dopiero zabierzmy się do czyszczenia.

Płyn do prania dywanów

Do mycia tapicerek zaleca się głównie środki przeznaczone specjalne do materiałów obiciowych, jednak często używa się również…płynu do prania dywanów. Wynika to z tego, że dla zaoszczędzenia pieniędzy  (lub miejsca na środki czystości) stosuje się jeden detergent do różnych materiałów. Czy płyn do prania dywanów nadaje się do czyszczenia kanapy? Nie ma poważnych przeciwskazań, o ile produkt używany jest ściśle z zaleceniami producenta. Jednak przed zastosowaniem płynu należy sprawdzić jego działanie na niewielkim fragmencie materiału w niewidocznym miejscu.

Płyn do naczyń

Wśród wielu najrozmaitszych pomysłów na wyczyszczenie kanapy pojawia się również płyn do naczyń. W przypadku kanap nie jest on szczególnie polecany tkaninom o fakturze zamszu lub weluru, ponieważ włókna mogą zacząć się mechacić i przestaną być miękkie w dotyku. Nada się z kolei do gładkich tkanin lub skóry ekologicznej. Przy usuwaniu plamy wystarczy spienić płyn i delikatnie wycierać miejsce zabrudzenia. Po zastosowaniu należy go dokładnie usunąć z powierzchni.

Soda lub proszek do pieczenia

Soda to bardzo uniwersalny środek stosowany w wielu rodzajach zabrudzeń. Używa się jej do czyszczenia ubrań lub butów. Ma wiele zalet, ponieważ oprócz właściwości czyszczących jest również skutecznym środkiem neutralizującym przykre zapachy i zabijającym bakterie. Może być z powodzeniem używana jako środek piorący na trudne plamy na kanapie. Ważne jest, by po umyciu dokładnie wyprać sodę z materiału.

W internecie można przeczytać również o proszku do pieczenia, jako środku myjącym, jednak zdecydowanie go odradzamy. Częste używanie proszku do pieczenia do mycia tkanin może wpłynąć na kondycję włókien, co w efekcie doprowadzi do niszczenia.

Myjki parowe

Zamiast myjek parowych, lepiej zastosować myjki piorące, które przy czyszczeniu są znacznie delikatniejsze. Wysoka temperatura ma duży wpływ na jakość włókien, które z czasem mogą zacząć się mechacić a kolory zaczną blaknąć. Zamiast tego lepsze będą myjki piorące, które wytwarzają delikatną pianę, wnikającą w tkaninę. Piana delikatnie usuwa zanieczyszczenia. Po jej użyciu widoczna jest zmiana koloru, który jest bardziej intensywny. Do usuwania okruszków przyda się również odkurzacz, jednak powierzchnię należy odkurzać delikatnie.

Kategorie

Kalendarz

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer