W ogólnym rozumieniu najczęściej słowem kanapa, sofa lub wersalka określa się ten sam mebel, jednak różnią się one pewnymi cechami, o których nie wszyscy wiedzą. Co ciekawe są również inne, bardziej specjalistyczne nazwy, a każda z nich określa inne zastosowanie i przeznaczenie danego wypoczynku. Znajomość ich cech może ułatwić wybór odpowiedniego wypoczynku dostosowanego do własnych potrzeb.

Pierwsze kanapy pojawiły się we Włoszech i były to zwykłe skrzynie, na których położono siedzisko. Prawdziwe kanapy, z oparciami i obiciami pojawiły się w XVII wieku, a następnie rozpowszechniły się na tyle, że powstało wiele ich odmian, które w użyciu są do tej pory. Obecnie najpopularniejsze z nich, to:

Wersalka

Określenia wersalka używało się najczęściej w czasach PRLu, kiedy praktycznie każdy posiadał w swoim salonie tego typu mebel. Dziś potocznie nazywany jest kanapą lub sofa. Natomiast wersalka, jak właściwie powinna być nazywana, to dwufunkcyjny mebel wypoczynkowy, który za dnia spełnia za dnia funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, a w nocy jest łóżkiem do spania. Rozkładana jest wzdłuż długości, jej materac dzieli się na dwie części, po złożeniu tworzące siedzisko i oparcie. Często posiada specjalną skrzynię na poście. Ze względu na praktyczny charakter jest chętnie wybierana do małych mieszkań, a także do sypialni, np. pokojów młodzieżowych.

Sofoland blog 5 3

Sofa

Mimo że obecnie najbardziej pożądane są wypoczynki mogące przekształcić się w łóżko do spania, ze specjalnym schowkiem na pościel, to w pierwotnej wersji sofa była meblem służącym wyłącznie do wypoczynku oraz jako element wystroju. Obecnie spełnia obie funkcje, jednak w odróżnieniu od wersalki, by rozłożyć ją do spania, wysuwa się jej siedzisko do przodu. Niekiedy wyposażona jest w skrzynię na pościel. Oczywiście dostępna jest również w klasycznej wersji wyłącznie wypoczynkowej.

Odmianą sofy jest otomana, pochodząca z Turcji – wyściełana, z poduszkami i bocznymi wałkami, zamiast oparć i poręczy.

Sofoland blog 5 6

Tapczan

Tapczan to mebel służący do spania i do wypoczynku. Nie jest jednak popularny model do salonu lub pokoju dziennego, ponieważ nie nadaje się np. do siedzenia przy stole. Usytuowany jest najczęściej w sypialniach. Budowa tapczanu to przede wszystkim drewniana skrzynia, która pokryta jest materacem położonym na sprężyny lub siatce. Niektóre modele posiadają regulowany zagłówek.

Sofoland blog 5 4

Szezlong

Szezlong to bardzo elegancka opcja wypoczynkowa. Ze względu na fakt, iż przeznaczona jest wyłącznie do wypoczynku, wybierana jest do salonów w domach i dużych mieszkaniach, w których jest miejsce na osobną sypialnię i nie ma potrzeby na kanapy dwufunkcyjne. Modele szezlongów nie mają skrzyni na pościel ani nie można ich rozkładać. Są za to bardzo efektownym dodatkiem do salonów. Konstrukcja szezlonga przypomina fotel, jednak ma mocno wydłużony przód, na którym można wyciągnąć nogi, siedzi się na nim w pozycji półleżącej. Występuje w bardzo wielu stylach, bardzo łatwo dopasować go do dowolnego wystroju.

Odmianą szezlonga jest rakamiera, która posiada dwa oparcia po dwóch stronach.

Sofoland blog 5 5

Kategorie

Kalendarz

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer