Salon to wyjątkowe miejsce w domu. Jest wielofunkcyjne, pełni funkcję reprezentatywną, kiedy przyjmujemy gości, ale ma swoją mniej oficjalną stronę – odpoczywamy w nim każdego dnia. W wielu salonach ważnym punktem jest telewizor. Aby w pełni komfortowo z niego korzystać należy umieścić go we odpowiednim miejscu we właściwy sposób. W związku z tym należy pamiętać o kilku zasadach.

Ustawienie telewizora w salonie ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na komfort oglądania. Składa się na to wiele kryteriów: odległość od kanapy, wielkość salonu oraz rozmiar telewizora. Warto wziąć je pod uwagę już na etapie planowania aranżacji salonu i przy zakupach. Niewłaściwie dopasowana odległość telewizora od kanapy może mieć negatywne skutki, takie jak szybkie męczenie oczu, zarówno wtedy jest ekran jest za blisko lub za daleko – mrużymy wtedy oczy lub musimy się mocniej skupiać, a to wcale nie służy naszemu relaksowi. Efektem mogą być bóle głowy. Do tego może dojść nawet do bólu stawów, kiedy telewizor umieszczony jest za wysoko lub pod niewłaściwym kątem. Często też stawiamy telewizor w jednym miejscu i pozostaje w nim na lata, dlatego planowanie jego położenia jest istotny przy aranżacji salonu. Pamiętając o kilku zasadach można znacznie ułatwić sobie to zadanie.

Jak zaplanować położenie telewizora?

Planowanie rozmieszczenia mebli w salonie należy zacząć od zmierzenia wielkości pomieszczenia. Następnie trzeba wybrać, w jakim miejscu stanie kanapa oraz telewizor i zmierzyć odległość między nimi. Będzie to miało znaczenie przy wyborze przekątnej (wielkości) ekranu i rozdzielczości telewizora. Odwrotnie również w przypadku, gdy mamy już telewizor o określonym rozmiarze i chcemy ustawić naprzeciw niego kanapę.

Optymalna odległość kanapy od telewizora wynosi trzykrotność przekątnej ekranu. Przykładowo: przy telewizorze o 36 calach zalecana odległość mieści się między 1,36 m a 2,75 m. Przy tym odległość dla danej przekątnej może być różna – mieści się ona w przedziałach, które zapewniają najlepszy komfort. Poniższa tabela określa zakres odległości dla danego rozmiaru telewizora:

jaka powinan byc odleglosc tabela

 

Telewizor na ścianie czy szafce?

Warto zdecydować, czy telewizor znajdzie się na szafce lub na ścianie. Wybór zależy w dużej mierze od preferencji. Obecnie dostępne są bardzo efektowne szafki RTV, przeznaczone specjalnie dla kina domowego. Dzięki szafce bardzo łatwo jest zmienić położenie i tym samym odmienić aranżację salonu. Z kolei opcja z wiszącym telewizorem pozwala zaoszczędzić miejsce oraz koszty związane z zakupem szafki, choć najczęściej sprawia, że raz powieszony telewizor pozostawia go na stałe w tym samym miejscu.

Jeśli zapadnie decyzja, że telewizor będzie wieszany, należy pamiętać o jego ciężarze. Jest to sprzęt, który może ważyć nawet 20 kilogramów, zatem trzeba rozważyć wytrzymałość ściany oraz dobrać solidne mocowanie. Do tego ważna jest jego wysokość. Powieszony za wysoko sprawi, że trzeba będzie zadzierać głowę, co skutkuje niewygodną pozycją, a także gorszym odbiorem obrazu, ponieważ widziany jest pod niewłaściwym kątem.  A właśnie komfort jest tym, do czego należy dążyć w aranżacji wnętrz. W przypadku, gdy nie ma możliwości powieszenia telewizora niżej, warto nieco pochylić go w dół.

Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy - czy telewizor stanie na szafce, czy zawiśnie na ścianie - można przygotować dla niego ciekawą aranżację. Wyjątkowo efektownie prezentują się ścianki telewizyjne z umieszczona specjalnie drewnianą płyta, która dodatkowo wyróżni telewizor na tle całego salonu. Wokół telewizora można umieścić półki, na których znajdzie się kolekcja filmów, akcesoriów lub książek. Telewizor wiesza się również nad kominkiem lub oprawia się go ramą obrazu. Możliwości jest bardzo dużo i ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Kategorie

Kalendarz

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer