Kominek w domu, poza przyjemnym ciepłem, wprowadza również wyjątkowy nastrój, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Czy zastanawialiście się, jak daleko powinna znajdować się Wasza sofa od kominka? Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad lokalizacją kominka w salonie – mamy kilka sugestii.

Przepisy regulujące odległości mogą się wydawać dość zawiłe, dlatego najlepiej przyjąć, że prawnie bezpieczna odległość sofy oraz innych elementów wyposażenia wnętrza od kominka wynosi co najmniej 60 cm. Zdecydowana większość ekspertów radzi jednak utrzymać ją na poziomie większym niż 80 cm!

Te aspekty reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Kwestie związane z budynkami mieszkalnymi znajdziemy w dziale VI - Bezpieczeństwo pożarowe, w rozdziale 6 (wymagania przeciwpożarowe dla palenisk i instalacji).

 

Jaka powinna byc odleglosc 01

 

A gdzie ustawić kominek? Najczęściej znajduje się w salonie – w centrum, na środku głównej ściany, w narożniku, lub między pomieszczeniami. Należy pamiętać o zachowaniu miejsca na swobodne poruszanie się oraz wspomnianej wcześniej bezpiecznej odległości dla domowego sprzętu.

Gdy przeznaczeniem kominka jest przede wszystkim jego funkcja dekoracyjna – sprawdzi się kominek narożny oraz dwustronny – widoczny z co najmniej dwóch różnych miejsc, dzięki czemu ogień widoczny jest w różnych pomieszczeniach.   Gdy umieścimy go w centralnej części salonu – najlepszym wyborem będzie kominek otwarty, który estetycznie zdominuje pokój oraz pozwoli na podziwianie go z każdej strony, dając wrażenie ogniska.

Koninek usytuowany na środku głównej ściany sprawi, że będzie bardzo dobrze widziany z każdego miejsca salonu. Jeśli chcemy urządzić sobie wyjątkową strefę odpoczynku, przyda się towarzystwo wygodnej sofy i foteli. Taki kącik z powodzeniem można stworzyć w narożniku, który swoją obecnością nie zdominuje pomieszczenia.

Kategorie

Kalendarz

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer