Mówiliśmy już o rodzajach kanap, czas by poruszyć temat foteli. Mebel ten na przestrzeni lat przeszedł niezliczone przemiany, a w zależności od danej epoki charakteryzował się specyficznym stylem. Dziś, przy dużej swobodzie w urządzaniu wnętrz, mamy ich do wyboru więcej niż kiedykolwiek. W większości przypadków fotel jest w stanie odmienić charakter wnętrza i nadać mu określony styl.
Fotel to jednoosobowy mebel z siedziskiem, szerokim oparciem i podłokietnikami. Jest jednym z najstarszych mebli w historii. Kanapy pojawiły się znacznie później. Za pierwsze fotele uznaje się trony, nawet te kamienne, drewniane lub metalowe. Dawniej spełniały jedynie funkcję reprezentacyjną i przeznaczone były jedynie dla władców. Dopiero w biegiem lat, w renesansie stworzono pierwsze modele służące wypoczynkowi. Pojawiły się również nowe materiały, wzornictwo i formy. Dziś, po wielu dekadach, dostępne są fotele w niemal każdym stylu.
Klasyczne fotele
Najbardziej klasyczny, renesansowy fotel, nosi nazwę cabriolet i przypomina bardziej krzesło z obiciami niż znany obecnie fotel wykonany z tkanin. W następnej epoce pojawił się fotel berżera, cechujący się pełnym, zaokrąglonym oparciem, lekko rozchylonymi ramionami i niskim siedziskiem, które można było wyjmować. Do dziś, w wielu domach można spotkać jeszcze tego typu fotele. Zarówno cabriolet, jak i berżera opierały się na solidnych, drewnianych konstrukcjach.
Dużą rewolucję wywołało pojawienie ciężkiego w formie, w całości obitego skórą fotela, ze schowaną konstrukcją, który przetrwał do naszych czasów będąc jednym z najbardziej popularnych mebli wypoczynkowych – jest nim model chesterfield. Pojawił się w Anglii na początku XIX wieku. Charakterystyczne dla niego jest pikowane obicie z guzikami, wysokie podłokietniki na równi z oparciem. Uznawany jest za symbol luksusu i wygody. Jest chętnie wybierany do salonów urządzonych w klasycznym i nowoczesnym stylu.
Nowoczesne modele
Największe zmiany w stylach meblarskich przyniósł XX wiek, w którym z dekady na dekadę pojawiały się nowe pomysły bardzo szybko przenoszone do wnętrz. Eksperymentowano z formami, które zaczęto bardzo upraszczać, jako odmiana od bogato zdobionych, renesansowych mebli. Obecnie panuje bardzo duża swoboda w aranżacji wnętrz, dlatego dozwolone są najróżniejsze warianty.
Nowoczesne meble kojarzone są z prostotą i uniwersalnością. Najlepszy zestaw wypoczynkowy to taki, który będzie pasować do każdego wnętrza i nie trzeba będzie go wymieniać w przypadku zmiany aranżacji. Z tych względów pojawiły się fotele o prostych formach, niemalże geometryczne – bryła fotela przypomina kwadrat, tak samo podłokietniki. Często wsparte są o drewniane (lub metalowe) cienkie nóżki. Takie meble są lekkie, łatwo jest je przesuwać. Dzięki swojej lekkiej formie sprawiają, że salon staje się optycznie bardziej przestronny.
Nieodmiennie jednak tym, czego szuka się w fotelach, jest wygoda i przytulność. Dlatego powstają modele, które są połączeniem nowoczesnego, geometrycznego wzornictwa, oraz cech klasycznych foteli, np. proste formy ozdobione pikowanym obiciem.