Osoby towarzyskie, często goszczące rodzinę lub przyjaciół, z pewnością myślą o zorganizowaniu przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla gości. W takim miejscu mogą sobie oni odpocząć i przenocować. Ponadto takie pomieszczenie może okazać się również praktyczne również na co dzień. Jak je urządzić, by spełniało swoje funkcje?

pokoj goscinny 2

Uniwersalny i przytulny pokój

Aby goście mogli swobodnie nocować u bliskich, powinni...poczuć się jak we własnym domu. Oczywiście nie dosłownie, jednak przytulność jest tutaj kluczowa. Warto, by pokój znajdował się możliwe daleko od kuchni i salonu, by zachować ciszę i prywatność. W tym celu planowanie pokoju gościnnego warto rozpocząć na etapie projektowania domu.

Jako że mogą nocować w nim różne osoby, różniące się gustem, dobrze będzie dobrać neutralne, bezpieczne kolory, takie jak beż, biel, szarość. Za ich pomocą można stworzyć stylowe i praktyczne wnętrza. Urozmaiceniem mogą być kolorowe dodatki w postaci firanek, żaluzji (które dodatkowo zapewnią prywatność) lub dywan.

pokoj goscinny 3

Łóżko jako centrum

Na charakter pomieszczenia bardzo często mają wpływ meble. W przypadku pokoju gościnnego należy pamiętać, by znalazło się w nim wygodne łóżko z nowym, wygodnym materacem, który należy również regularnie odświeżać, nawet jeśli na co dzień nie jest używany. Najlepszym wyborem będzie łóżko dwuosobowe, pozwalające przenocować nawet 2-3 osobom, zwłaszcza, jeśli goście przyjeżdżają z dziećmi. Jednak jeśli metraż pokoju na to nie pozwala, idealną alternatywą będzie rozkładana sofa bądź narożnik.

Mając już łóżko, można dobrać pozostałe elementy wyposażenia: z pewnością przyda się szafka nocna, a także stolik i jeśli to możliwe – krzesło lub fotel. Niektórzy mogą docenić niewielkie szafy lub komody, w których na czas wizyty można przechować rzeczy. W takiej szafie lub komodzie może znajdować się również świeża pościel i ręczniki specjalnie dla gości.

pokoj goscinny 4

Subtelne dekoracje i praktyczne dodatki

Dopełnieniem całości mogą być dekoracje, takie jak obrazki na ścianach, figurki, świeczki, lustro. Miłym gestem dla gości będzie wazon z kwiatami, postawiony na czas ich przyjazdu. Jedno małe ale – w pokoju gościnnym lepiej nie zostawiać prywatnych przedmiotów, jak np., zdjęć, a już na pewno nie należy traktować go jako magazynu na niepotrzebne rzeczy lub te niemieszczące się w innych pokojach.

Pokój może jednak okazać się przydatny na co dzień, gdy nikt w nim nie nocuje. Jak już wspominaliśmy, w komodzie lub szafie można trzymać dodatkową pościel i ręczniki. Może być również traktowany jako dodatkowe pomieszczenie dla relaksu, np. czytania książki lub oglądania telewizji (dlatego warto również zamieścić telewizor w pokoju, docenią to również sami goście)

Mając już pokój gościnny należy pamiętać o dbaniu o niego. Zwykle nie jest to pomieszczenie do codziennego przebywania, dlatego konieczne jest wietrzenie pokoju oraz regularne sprzątanie. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość i pozwoli uniknąć gruntownego sprzątania na wypadek gości, a już szczególnie tych nieplanowanych.

Kategorie

Kalendarz

« Maj 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę