Urządzanie własnego mieszkania jest jednym z najprzyjemniejszych, jak i najtrudniejszych wyzwań jakie czekają właścicieli nowych bądź też odnawianych mieszkań. Do tego pomocne okazują się różne inspiracje czerpane z magazynów wnętrzarskich, internetu lub pomysły podpatrzone u znajomych, jednak niekiedy podążanie za trendami okazuje się zgubne i prowadzi do aranżacyjnych błędów. Radzimy na co zwrócić uwagę, by do nich nie dopuścić.
Trudności przy aranżowaniu wnętrza wynikają również z faktu, iż wiele osób nie ma sprecyzowanego własnego stylu, lub chce połączyć kilka modnych motywów, co w efekcie daje chaos mogący wpływać na codzienny komfort. Dlatego podstawową zasadą jest dążenie do harmonii, by jednak ją zachować, warto co może ją zaburzać:
Niewłaściwy dobór kolorów
Wiele osób dobieranie kolorów rozpoczyna od barwy ścian. Właściwa kolejność powinna zacząć się od wyboru wyposażenia, a następnie ścian, ponieważ znacznie ułatwi to stworzenie spójnej całości. Wynika to z faktu, iż dużo łatwiej jest skomponować meble i dodatki, które dużo prościej jest wymienić, niż przemalować kolor ścian. Jednocześnie warto pamiętać, że ściana powinna stanowić stonowane tło, dlatego zaleca się, by dobierać neutralne kolory, takie jak beż, biel lub szarość. Dla osób ceniących sobie jednak barwy, proponowane są jasne odcienie, które dużo łatwiej zestawić z dodatkami, niż ciemne barwy.
Niedostatecznie oświetlone pomieszczenie
Dobór odpowiedniego oświetlenia zależy od ilości światła naturalnego, do jakiego dostęp ma dane pomieszczenie. Najlepszą opcją jest pokój z wysokimi oknami, jednak jeśli projekt budynku tego nie przewidział należy wspierać się sztucznym oświetleniem. Przy tym najczęściej popełnianym błędem jest dobór lamp, które niedostatecznie oświetlają pokój, a ponadto optycznie je pomniejszają, czyli lampy i żyrandole sufitowe. Warto zainwestować w kilka źródeł światła, np. kinkiety, które optycznie podwyższają pokój, lub lampy halogenowe pozwalające oświetlić poszczególne elementy.
Tym samym sposobem za pomocą mebli można również oświetlić ponure pomieszczenie. Jeśli w pokoju panuje półmrok, jasne meble pomogą w przełamaniu ciemnej kolorystyki, np. za pomocą jasnej kanapy. Idealnie sprawdzą się takie kolory jak biel, beż i jasna szarość.
Za dużo dekoracji i mebli
Wchodząc do sklepu wnętrzarskiego trudno jest opanować się przed zakupem pięknych dodatków i dekoracji, jednak w takich wypadkach warto zachować trzeźwy umysł. Przesadna ilość akcesoriów i mebli przytłoczy pomieszczenie i wygląda nieestetycznie. Przy doborze dodatków warto zastanowić się nad funkcjonalnością. Z tego powodu warto również dobierać meble o praktycznych funkcjach, np. kanapa z funkcją spania i skrzynią na pościel. To samo tyczy się dekoracji, które zapełniają przestrzeń, a w nadmiarze oszpecają pokój, zamiast ozdabiać. Główna zasad przy doborze wyposażenia – mniej znaczy więcej sprawdza się w 100%.
Niewłaściwe zagospodarowanie przestrzeni
Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń. Mniejsze pomieszczenia wymagają sprytnych rozwiązań, które pozwolą zachować proporcje przestrzeni i funkcjonalność. Należy unikać ciężkich mebli, które zajmą przestrzeń, a do tego sprawią wrażenie ciężkości. Bardziej praktyczne są meble modułowe, dające dużo możliwości zagospodarowania.
Należy zwrócić uwagę również na większe pomieszczenia – mogłoby się wydawać, że większe przestrzenie są łatwiejsze w zaaranżowaniu, jednak niejednokrotnie nieumiejętne korzystanie dostępnej powierzchni sprawia wrażenie, że jest ona pusta. Warto stworzyć w nich kilka stref, np. salon z jadalnią lub biblioteką, dzięki czemu pokój będzie nie tylko praktyczny, ale proporcjonalny.
Brak spójności stylistycznej
Salon w stylu skandynawskim, kuchnia w stylu prowansalskim, a kuchnia – barokowym. Taka mieszanka wypada nieefektownie i mało estetycznie. Tak samo, jeśli w tym samym stylu pojawiają się różne motywy. Są trendy dopuszczające tego typu połączenia, jak np. eklektyzm, jednak aby zachować równowagę, powinny wzajemnie się uzupełniać i nie kolidować ze sobą.