W czasach dużej swobody w doborze stylu wnętrzarskiego, powraca powoli unikatowy styl art deco. Choć często można natknąć się na tę nazwę, to jednak wielu trudno jest wymienić jego cechy charakterystyczne. Znajomość jego podstawowych zasad może zachęcić do wprowadzenia go do własnego salonu.

Krótka geneza

Art deco jako styl wnętrzarski ukształtował się w dwudziestoleciu międzywojennym, a swój największy rozkwit może datować na lata 30-te XX wieku. Wywodzi się ze stylu secesyjnego, choć powstał jako jego przeciwieństwo. W odróżnieniu od secesji, gdzie dominowała masa ornamentów, różnokolorowość i pewnego rodzaju przepych, art deco został zainspirowany geometrią, dzięki której możliwe było uzyskanie we wnętrzach symetrii a formy dekoracji i mebli przybierały kształy brył i figur. Po raz pierwszy pojawił się w Austrii i Szkocji i jako jeden z pierwszych nurtów wnętrzarskich dotarł do wszystkich krajów i najważniejszych miast: od USA, przez Europę aż do Azji.

2

Cechy charakterystyczne

Typowym elementem w art deco jest wykorzystanie motywów geometrycznych. Dotyczy to mebli, wyposażenia i dekoracji. Wyglądają jak wymierzone od linijki, są symetryczne i bardzo zharmonizowane. Łatwo można odnaleźć kształty kwadratów, trójkątów, kół – wszystko dobrane w sposób, który tworzy bardzo przejrzystą, unikatową aranżację.

W art deco charakterystyczne jest również wykorzystanie materiałów wysokiej jakości, czyli marmuru, naturalnego drewna, skóra naturalna, srebro, szkło i mosiądz. Najpopularniejsze dla tego kolory są intensywne i kontrastowe, np. czarno-białe. Art. Deco lubi również połączenie nowoczesnej sztuki z klasyczną. Pozwala to dobrać dodatki zarówno retro, jak i współczesne, dostępne w wielu sklepach.

3

Styl art deco w salonie

By wprowadzić styl art deco do wnętrz nie trzeba wydawać masy pieniędzy na sprowadzanie drogocennych przedmiotów z Włoch lub Francji, wystarczy odrobina wyobraźni. W wielu sklepach dostępne są artykuły odpowiadające tej stylistyce.

Nawiązaniem do art deco mogą być geometryczne tapety położone na ścianie. W meble możemy zaopatrzyć się na targach staroci – jest ogromny wybór różnego rodzaju modeli i warto decydować w klasyczne formy. Idealne będą drewniane szafy i komody z okuciami w kolorze złotym. Stoliki mogą mieć szklane blaty lub być wykonane w całości z kamienia.

Jeśli chodzi o zestaw wypoczynkowy, warto skierować uwagę na proste, geometryczne modele. W ofercie Sofoland idealnie pasować będzie model Bolzano, wyróżniający się prostą, geometryczna bryłą. By uzyskać efekt retro, wybierzmy klasyczne sofy, takie jak model Chesterfield, który w świecie meblarskim jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnych modeli. Bogaty efekt uzyskamy dzięki kanapie Clara, dzięki jej lekko błyszczącej tkaninie.

4

O wyjątkowości wnętrza art deco decydują dodatki. Postawmy na unikalne, futurystyczne dodatki, np. figurka psa w kolorze złotym, ciężkie żyrandole ozdobione kamieniami (mogą być syntetyczne, liczy się efekt) lub  abstrakcyjne obrazy zajmujące pół ściany. Na stoliku lub szafce dobrze będą prezentować się lampy o prostych, geometrycznych formach.

Styl art deco posiada wiele charakterystycznych cech, jest jednak na tyle uniwersalny, że pozwala na zabawę ze wzorami i kolorami, co ułatwia aranżację i dopasowuje się niemal do każdego gustu.

Kategorie

Kalendarz

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer