Sofa w salonie – gdzie jej miejsce?

Salon bez sofy? Trudno sobie wyobrazić, żeby w domowej strefie relaksu jej zabrakło. Znajdzie się dla niej miejsce w przytulnym pokoju, dużym, otwartym pomieszczeniu, jak również na bardzo małej powierzchni, gdzie na wagę złota jest każdy metr kwadratowy. To miejsce nie zawsze okazuje się odpowiednimwyborem. Sofa w salonie nie prezentuje się najlepiej, ogranicza swobodę poruszania oraz utrudnia organizację przestrzeni zgodnie z zamierzonym planem. Jak nie popełniać błędów i stworzyćsofie miejsce, w którymwygląda i „czuje się” doskonale?

Sofa w centrum

Zazwyczaj jest traktowana jako najważniejszy mebel i warto to przy okazji większych pomieszczeń odpowiednio podkreślić. Sofa w salonie niech będzie oddalona o co najmniej 1,5 metra od ścian, kącik wypoczynkowy zaaranżuj w centralnej strefie salonu. W ten sposób nadasz dużym przestrzenią przytulnego charakteru. Warto uzupełnić wygodną kanapę o fotele lub pufy, obowiązkowo oczywiście stolik kawowy. Wnętrze jeszcze mocniej ociepli puszysty dywan, ozdobne poduszki, narzuta lub koc. To od Ciebie zależy, czy stanie obok sofy duża lampa podłogowa czy wysoka zielona roślina w drewnianej donicy. Takie ustawienie sofy sprawdzi się jednak tylko w dużych salonach, w których masz możliwość zagospodarowania centralnej jegoczęści bez rezygnacji z wygody i komfortu poruszania się.

Sofa w centrum

Narożnik „do kąta”

Narożniki to praktyczny mebel wypoczynkowy, pozwalającyzaaranżować w sposób niezwykle funkcjonalny małe pomieszczenia. To dużo miejsca do relaksu i stosunkowo mało zajętej przestrzeni. Narożnik będzie zatemidealny, jeżeli liczysz każdy metr kwadratowy. Dla towarzystwa podaruj mu stolik kawowy, obok możesz postawić gazetnik i lampę podłogową. Masz więcej miejsca, ale narożnik to Twój wybór? Dodaj do tego zestawu również fotele lub pufy. Narożnik możesz postawić „w kącie”, ale równie dobrze pośrodku pokoju.

Narożnik do kąta

Sofa w podziale na strefy

Trendem ostatnich sezonów jest otwarta przestrzeń. Im mniej ścian, tym mieszkanie wydaje się większe, a jednocześnie pozwala na większą swobodę jegoaranżacji. Na jednej powierzchni musisz stworzyć salon, jadalnię i kuchnie. Sofa może pełnić funkcję przegrody i jednocześnie mebla do siedzenie i odpoczynku. Postaw ją tyłem jadalnianego kącika ze stołem i krzesłami lub aneksu kuchennego. Pamiętaj jednak, że widzimy ją wtedy z każdej strony, a więc nie ukryjesz np. mało estetycznie prezentujących się boków sofy czy też jego tylnej części, na której widać całą jej historię.

Sofa w podziale na strefy

Bezpiecznie pod ścianą

Myśląc sofy do salony, oczami wyobraźni widzisz je ustawione pod ścianą lub pod oknem. To już klasyka, tradycja, schemat sprawdzający się zawsze, sprawdzona opcja na brak bardziej kreatywnych pomysłów. W małych salonach na pewno warto się nad tym zastanowić, pozostawisz wtedy wolną przestrzeń na środku. W pokojach długich i nieustawnych też będzie to dobre rozwiązanie, ustawiając sofę w centrum, możesz zamknąć sobie przejście.

Bezpiecznie pod ścianą

Rodzinna strefa relaksu

Dwie sofy w salonie? Dlaczego?! Dodatkowo fotele, pufy lub leżanki, jeżeli tylko powierzchnia Twojego salonu na to pozwala, stwórz strefę do wypoczynku dla całej rodziny i przyjaciół. Wybierz dwie sofy, ustawiając je na środku prostopadle lub naprzeciw siebie. Jeżeli masz nieco mniej miejsca, ale wystarczająco, aby w pokoju stanęła niejedna kanapa, to postaw je przy stykających się ze sobą ścianach. Dzięki temu w jednym gronie zasiądzie wygodnie więcej osób, wszyscy będą się dobrze widzieć, co sprzyja długim rozmowom. Może dołączy do nich fotel bądźwygodna leżanka? Tylko dobrze zaplanuj ich ustawienie. Jeżeli masz wątpliwości, czy wszystko się zmieści tak, jak sobie to wyobrażasz, lepiej jest zdecydować się na jedną sofę, a późniejdokupić drugą. Miejsce sofy jest w salonie, ale które miejsce jest tym dla niej najlepszym? W każdym salonie znajduje się ono, gdzieś indziej, dlatego zawsze obiektywnie spoglądaj na swój salon i nie aranżuj go idealnie na wzór salonu swojej przyjaciółki. Może jest on większy, mniejszy, szerszy, węższy, w domu mieszka jedna osoba lub 5-osobowa rodzina. Sofę ustaw pod dyktando swojej prywatnej przestrzeni do życia.

Bezpiecznie pod ścianą

Kategorie

Kalendarz

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer