Wiele osób fascynuje szyk i wdzięk starych mebli i akcesoriów, dlatego chętnie sięgają po style retro, vintage, prowansalskie lub inne. Z miłości do wyposażenia dawnej epoki wyodrębnił się także nowy styl określany mianem shabby chic. Jest to bardzo charakterystyczny trend, który utrzymuje się w wielu domach od ponad 30 lat. Jakie są jego główne cechy?

shabby 3

Krótka historia

Styl powstał w latach 80-tych, a został zapoczątkowany przez projektantkę wnętrz Rachel Ashwell. Od początku zyskał sobie wielu zwolenników i rozprzestrzenił się na całym świecie. Nieustające zainteresowanie i ciągłe poszukiwanie inspiracji sprawiło, że Ashwell wydała poradnik na temat shabby chic, a także otworzyła w Santa Monica sklep z autorskimi meblami i dodatkami.

Definicja shabby chic wzięła się z połączenia słów shabby, oznaczającego „stary” oraz „chic”, czyli szyku. Dosłownie tłumaczony jest jako „urok staroci”. Odnosi się do faktu, iż aranżacje w tym stylu wyglądają na leciwe, nieco podstarzałe, podniszczone. Nie brzmi zachęcająco, a jednak! Efekty niejednokrotnie przechodzą najśmielsze oczekiwania.

shabby 4

Meble z duszą

Meble i akcesoria w stylu shabby chic najczęściej wykonane są z drewna lub metalu i wyglądają na bardzo stare. W takich meblach typowe są wszelkiego rodzaju przetarcia – najlepiej jeśli powstały naturalnie. Jednak w pogoni za trendem wiele osób opracowało swoje własne metody postarzenia mebli. Najłatwiejszym sposobem jest pomalowanie danego mebla na kolor biały (lub na inny jasny, pastelowy kolor) a następnie przetarcie go za pomocą papieru ściernego. W ten sposób można uzyskać stopień postarzenia wedle własnego gustu. Podobna zasada tyczy się dodatków, u których ślad czasu widoczny jest gołym okiem. Na targach staroci dostępnych jest cała masa różnego rodzaju akcesoriów, jak np. lustra, ramki, naczynia. Na miejscu można nabyć wyposażenie idealnie oddające klimat shabby chic, lub wybrać takie, które można w odpowiedni sposób przerobić.

Jeśli chcemy urządzić salon w stylu shabby chic, możemy z powodzeniem zastosować kilka postarzanych dodatków w połączeniu z nowoczesnymi meblami. Idealnie sprawdzą się meble z drewnianymi elementami, np. sofy na drewnianych nóżkach.

Biel i pastele

W shabby chic dominującym kolorem jest biały. Nie jest to jednak czysta biel, lecz w nietypowym wydaniu. Jest lekko przetarta i wyblakła. Dodatkowym atutem bieli jest to, że doskonale rozświetla pomieszczenie i nadaje mu świeżości.

Dopuszcza się jeszcze wiele innych barw, takich jak szarość, beż, jasne brązy, lub inne kolory w pastelowych odcieniach – mięta, żółć, zieleń, niebieski, pudrowy róż. Dzięki stonowanej gamie kolorystycznej bardzo łatwo uzyskać spójne, harmonijne aranżacje.

shabby 2

Romantyczne dodatki

Dopełnieniem wszelkich aranżacji są klimatyczne dodatki, które często tworzą ostateczny efekt. Typowe dla shabby chic będzie urządzenie salonu, w którym ozdobą będą koronkowe lub haftowane obrusy i serwetki, plecione pledy oraz poduszki z kwiatowym motywem. Świetnie sprawdzą się również drewniane dekoracje, takie jak ramki na zdjęcia, lub porcelanowe figurki.

shabby 5

Stonowana gama kolorystyczna oraz charakterystyczne dodatki sprawiają, że tworzenie harmonijnych kompozycji w stylu shabby chic jest niezwykle proste i przyjemne. W efekcie powstają spójne i ciekawe aranżacje, jednak wiele osób myli je ze stylem prowansalskim, choć nie jest tym samym. Shabby chic stawia na wykorzystywanie przedmiotów dawnego użytku, którym nadaje się nowe tchnienie, dzięki czemu zyskują nowe życie a wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru.

Kategorie

Kalendarz

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer