Wszyscy miłośnicy książek marzą o dużej, przestronnej bibliotece wypełnionej regałami pełnymi książek. Najczęściej jednak książki zajmują niewielkie półki, stoją na szafkach a niekiedy przechowywane są w…samych szafach. Ponieważ o książki trzeba dbać, a niejedna kolekcja jest powodem do dumy, warto zastanowić się nad ich odpowiednim przechowaniem oraz miejscem do czytania.

Domową biblioteczkę można urządzić nawet w niewielkim mieszkaniu, a możliwości aranżacji jest bardzo dużo. W zależności od rodzaju mieszkania, można stworzyć niezwykłą przestrzeń idealną do zagłębiania się w ulubione lektury.

Wybór miejsca

Organizując domową biblioteczkę należy wziąć pod uwagę metraż i rozkład mieszkania, a także wielkość księgozbioru. W takim miejscu powinny pomieścić się wszystkie książki, a do tego należy zachować zapasową przestrzeń na kolejne, nowe egzemplarze. Oprócz tego biblioteczka powinna harmonizować z całą aranżacją, by nie stała się przytłaczająca.

Osoby mające do dyspozycji duże przestrzenie z powodzeniem mogą wygospodarować całą ścianę, na której znajdzie się regał sięgający od podłogi do sufitu. Wygląda to bardzo efektownie, można w ten sposób wyeksponować całą kolekcję. Można pokusić się nawet o specjalną drabinę do sięgania wyższych półek, co dodatkowo uatrakcyjni biblioteczkę. Całość sama w sobie stanowi mocny punkt aranżacyjny, co szczególnie sprawdzi się w mieszkaniach o stonowanej kolorystyce.

2

Warto wykorzystać architekturę mieszkania – jeśli posiadamy schody, wykorzystajmy przestrzeń pod nimi, robiąc półki lub dopasowując regał. Podobnie z mieszkaniem na poddaszu, w których wykorzystuje się miejsce pod skosem. Na co dzień nie są to wykorzystywane miejsca, a można zaaranżować je właśnie w taki praktyczny sposób.

W mniejszych mieszkaniach trzeba wykazać się nieco większa kreatywnością, jednak wszystko jest możliwe. Jeśli nie wchodzi w grę wykorzystanie całej ściany, wystarczy posiłkować się kilkoma niewielkimi regałami, postawionych w różnych punktach mieszkania. Ewentualnie warto wykorzystać pusty kąt, w którym wystarczy postawić dwa regały. Odpowiednie rozłożenie mebli w pomieszczeniu nie wpływa na komfort poruszania a jednocześnie sprawi, że mieszkanie wyda się bardziej przytulne. Jeśli mieszkanie jest naprawdę małe, warto stworzyć kompozycje z półek, które np. będą zamontowane wokół przejścia, kominka, nad łóżkiem lub umiejscowione na ścianach powyżej meblami.

Jakie meble?

Najczęściej wykorzystuje się regały z odkrytymi półkami. Są łatwo dostępne i pozwalają przechowywać wiele książek. Mogą to być regały zasłaniające całą ścianę lub wąskie, poustawiane między innymi elementami wyposażenia – świetnie będą okalać kanapę, biurko lub kominek.

4

Do łask wracają również meblościanki z półkami i szafkami. To rozwiązanie wyjątkowo praktyczne, ponieważ zajmują tylko jedną ścianę, a pomieszczą masę przedmiotów, nie tylko książek. Dodatkowo posiadają najczęściej oszklone półki, co chroni przedmioty (w tym książki) przed zakurzeniem.

Nieoceniona jest również wartość półek, które ze wszystkich mebli są najłatwiejsze do zaaranżowania. Wypełniają pustą przestrzeń na ścianie. Dzięki temu, że dostępne są w różnych rozmiarach, łatwo dobrać je do wymiarów pokoju.

Usiądź wygodnie i czytaj!

Prawdziwy kąt do czytania, to nie tylko dobrze zagospodarowane miejsce na książki, ale także przestrzeń do czytania. Wiele osób lubi owinąć się kocem i z ulubioną książką w jednej ręce oraz herbatą drugiej zapaść się w wygony fotel i zaczytywać całymi godzinami. W tym celu warto wybrać odpowiedni mebel.

5

Fotel, kanapa, szezlong? Ten wybór zależy od naszych preferencji oraz, oczywiście, od wielkości pomieszczenia. Najbardziej praktyczny wydaje się fotel, który zajmuje niewiele miejsca. By nadawał się do długiego przesiadywania, powinien mieć komfortowe podłokietniki oraz oparcie oraz mieć odpowiednie siedzisko, które nie będzie tworzyło dyskomfortu pracy. Jeśli do tego chcemy wygodnie rozłożyć nogi, zaopatrzmy się w podnóżek.

Szezlong to wyjątkowo elegancka opcja, zajmuje nieco więcej miejsca, jednak jego kształt umożliwia wygodny wypoczynek z rozciągniętymi nogami, a oparcie daje podporę. Jest to połączenie kanapy i fotela, które można wykorzystać również podczas przyjmowania gości. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać tradycyjną kanapę, niech będzie ona ustawiona w przemyślany sposób. Powinna być jednocześnie miejscem do przyjmowania gości, codziennego odpoczynku i miejscem do czytania, więc może najlepiej, jeśli znajdzie się w salonie, w którym znajduje się również biblioteczka.

Kategorie

Kalendarz

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer