Wielofunkcyjne wnętrze. Jak wydzielić strefy w salonie?

Moda na otwartą przestrzeń we wnętrzach nie przemija, wydaje się nawet, że coraz mocniej zaznacza się w aktualnych trendach. Pokój dzienny pełni zatem bardzo często wiele funkcji, co wymaga dobrej organizacji, aby każdy mógł korzystać z niego zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami. Aby to osiągnąć, najłatwiej jest podzielić salon na kilka stref, z których każda będzie miała swoje przeznaczenie. Nie musimy tworzyć nowych pomieszczeń, budować ścian, co nie tylko wymagałoby dużego remontu, ale też pozbawiłoby przestrzeń otwartości. Można za to przy pomocy kilku mebli, jak sofa i regały, a nawet kolor ścian zaaranżować wielofunkcyjne wnętrze.

Strefy w pokoju dziennym

Najczęściej salon łączymy z kuchnią i jadalnią. W przypadku mieszkań z mniejszą liczbą pomieszczeń niekiedy w pokoju dziennym musi znaleźć się też część sypialniana. Dotyczy to nie tylko małych mieszkań, duży metraż również nie zawsze gwarantuje nam odpowiednią liczbę pokoi. Z pewnością chcemy uniknąć wstawiania dodatkowych ścianek, więc musimy eksperymentować z ustawieniem mebli tak, aby strefy były wyraźnie zaznaczone na otwartej przestrzeni, a przy tym salon nie stracił swojej funkcjonalnośc i. Nie możemy jednak zapominać, że aranżacje poszczególnych stref muszą się ze sobą harmonizować, wciąż tworzą jedną spójną całość.

Na otwartej przestrzeni salonu można wydzielić strefę wypoczynkową, jadalnianą, sypialnianą, kącik do pracy i do zabawy, a także centrum rozrywki. Równie ważne jest zaplanowanie ścieżek komunikacyjnych, które pozwalają na swobodny dostęp do każdej strefy. Jak więc zaaranżować salon tak, aby znalazło się w nim miejsce na wszystkie nasze codzienne aktywności? Może sprawdzi się dobrze narożnik? A może poeksperymentujemy z kolorem na ścianach?

Strefy w pokoju dziennym

Odpowiednie ustawienie mebli

To najprostszy sposób na zaplanowanie wielofunkcyjnego salony z wydzieleniem w nim konkretnych stref. Dobrze w tym zadaniu sprawdzą się sofy i narożniki. Nie mu simy ustawiać ich pod ścianą, a np. w centralnej części pokoju. Sofa niech będzie miała towarzystwo małego stolika kawowego, a obok niej niech stanie gazetnik. To dobry sposób, aby kącik wypoczynkowy połączyć z multimedialnym, ustawiając przed sofą szafkę z telewizorem. W ten sam sposób wykorzystaj też inne meble, jak niskie półki czy wysokie regały. Za półką z książkami może znajdować się np. kącik do pracy. A jeżeli salon jest równocześnie sypialnią, postaw na dekoracyjny parawan.

Gra w kolory

To sposób, który bardzo dobrze sprawdza się na małej powierzchni, kiedy możliwości ustawienia mebli są ograniczone. Przyporządkuj do poszczególnych stref inne kolory ścian, ciekawie będzie użyć też tapety. Twoja sofa koniecznie musi stać pod ścianą? Pomaluj tę ścianę np. na ciemniejszy kolor i udekoruj ją obrazem, plakatem lub zdjęciami rodzinnymi. Kącik z biurkiem do pracy powinien być w jasnych barwach, dlatego świetnie sprawdzą się beże i brązy. Pamiętaj o tym , aby nie używać zbyt wielu kolorów, ponieważ w Twoim p okoju dziennym zapanuje chaos. W przypadku, kiedy ma się w nich znaleźć też stół z krzesłami, możesz udekorować przy nim ścianę fototapetą lub pokryć drewnem w kolorze podłogi.

Gra w kolory

Jak nie ściana, to podłoga

Strefy z łatwością wyróżnisz także, stosując kilka rodzajów nawierzchni podłogi. W części kuchennej idealnie pasują kafelki, w strefie wypoczynkowej postaw na dywan, na którym stanie stolik i sofa. Wszystkie inne powierzchnię mogą być wyłożone panelami podłogowymi. Alternatywą dla różnych materiałów jest zastosowanie tego samego, ale w różnych odcieniach, np. drewna.

Niektórzy decydują się też na szklane przesuwne drzwi, szczególnie jeżeli w salonie znajduje się ich sypialnia. To też bardzo dobry pomysł, ale polecamy go raczej do dużych pomieszczeń. Na pewno wnętrze w takiej odsłonie optycznie wydaje się mniejsze.

Jak nie ściana, to podłoga

Kategorie

Kalendarz

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Popularne wpisy

Bestsellery

Arezzo sierra

1900 zł

Poznaj produkt

Chesterfield sierra

od 1450 zł

Poznaj produkt

Clara sierra

od 1350 zł

Poznaj produkt

Marakesh romeo

od 1000 zł

Poznaj produkt

San Perdro sierra

od 1300 zł

Poznaj produkt

New York narożnik

2500 zł

Poznaj produkt

Postaw na jakość
i doświadczenie

Sprawdź ofertę
Cookies menadżer